Strona Główna Artykuły Galeria Download Forum Linki Czerwiec 22 2021 17:30:23
.
Informacje

Historia

Grono pedagogiczne

Patron - W SKARBCU HISTORII

Galeria

Program Wychowawczy Szkoły

Szkolny Program Profilaktyki

Samorząd

Podręczniki SP

Podręczniki GIM.

PLAN LEKCJI

STATUT

Aktywna edukacja

REKRUTACJA

BEZPIECZNY UCZEŃ

DOKUMENTY SZKOLNE
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 49
Najnowszy Użytkownik: Emiliabuciorowska
Ostatnie Artykuły
Brak zawartości dla tego panelu
Aktywna edukacja

PLAN PRACY SZKOLNEGO ZESPOŁU TIK

Zespół Szkół Publicznych w Sosnowicy
CEL GŁÓWNY
Zaplanowanie działań mających na celu wdrożenie programu TIK w nauczaniu uczniów oraz zapoznanie środowiska szkolnego z nowymi technologiami i metodami nauczania w ramach TIK.

CELE SZCZEGÓŁOWE
• Integracja nauczycieli uczących w ZSP w Sosnowicy oraz określenie zasad współpracy w czasie trwania programu.
• Rozwijanie warsztatu pracy nauczyciela z wykorzystaniem technologii TIK.
• Zbadanie potrzeb szkoły i nauczycieli.
• Zaangażowanie rodziców i uczniów w działania dotyczące bezpieczeństwa w sieci oraz ochrony praw autorskich • Propagowanie zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z sieci.
• Uświadomienie uczniom potrzeby przestrzegania prawa autorskiego oraz zapoznanie ich z zasadami korzystania z różnych źródeł informacji.
PO CZYM POZNAMY, ŻE OSIĄGNELIŚMY CELE?
• Opracowany Plan Pracy Zespołu oraz Kodeks TIK.
• Protokół z zebrania z rodzicami, na którym zostaną zapoznani z zasadami bezpieczeństwa w sieci.
• Stworzenie gazetki ściennej w sali informatycznej dotyczącej ochrony prawa autorskiego oraz symboli związanych z licencjami.

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI MODUŁU I
Zespół Szkół Publicznych w Sosnowicy
Zadanie nr 1
Wymień, z czego jesteś zadowolona/y po spotkaniu otwierającym TIK?
Odpowiedzi indywidualne uczestników
Zadanie nr 2
Podaj pytania, jakie nauczyciele mieli do CEO?
Podaj listę potrzeb, w zaspokojeniu których może być pomocne CEO.
• Czy ukończenie kursu automatycznie kwalifikuje szkołę do uczestnictwa w programie Cyfrowa Szkoła?
• Czy brak zaplecza komputerowego i multimedialnego w każdej klasie nie jest przeszkodą w efektywnym uczestnictwie w kursie?
• W jaki sposób zaplanować pracę z uczniami, którzy nie mają możliwości korzystania z komputera lub Internetu poza zajęciami w szkole?
Lista potrzeb szkoły:
• Wyposażenie każdej klasy w komputer, projektor i internet bezprzewodowy.
• Oprogramowanie niezbędne do nauczania wszystkich przedmiotów z wykorzystaniem tablicy interaktywnej.
• Wyposażenie szkoły w e-podręczniki do nauczania poszczególnych przedmiotów.
• Organizacja szkoleń dla nauczycieli dotyczących wykorzystania technologii TIK w codziennej pracy.
Zadanie nr 3
1. Jak zamierzacie poprawić bezpieczeństwo uczniów w sieci?
• Wykorzystywanie programów komputerowych blokujących dostęp do nieodpowiednich treści.
• Stworzenie na stronie internetowej szkoły zakładki Aktywna Edukacja, na której zostaną zamieszczone informacje i materiały dotyczące bezpieczeństwa w sieci.
• Zamieszczenie w gazetce szkolnej informacji oraz materiałów dodatkowych dotyczących bezpiecznego korzystania z sieci.
• Zorganizowanie spotkania z psychologiem i przedstawicielami Policji na temat konsekwencji stosowania przemocy w sieci oraz skutków bycia ofiarą tych zachowań.
• Pedagogizacja rodziców dotycząca zasad bezpiecznego korzystania z Internetu.
2. Jak zamierzacie zadbać o przestrzeganie prawa autorskiego w szkole?
• Zapoznanie uczniów z zasadami korzystania z zasobów Internetu.
• Zapoznanie uczniów z prawnymi konsekwencjami łamania prawa autorskiego.
• Organizacja debat klasowych na temat prawa autorskiego w szkole i sposobów jego przestrzegania.
• Przeprowadzenie ćwiczeń praktycznych utrwalających umiejętność korzystania z zasobów internetowych z wykorzystaniem zasad ochrony prawa autorskiego.
• Stworzenie gazetki ściennej przedstawiającej symbole związane z ochroną prawa autorskiego i licencji Creative Commons.

Drodzy Rodzice, Opiekunowie, Uczniowie
Dla wielu rodziców dziecko siedzące w domu przed monitorem komputera to gwarancja jego bezpieczeństwa. Nic bardziej mylnego, bo chociaż w tej sytuacji trudno o guza czy podrapane kolana, dziecko może paść ofiarą cyberprzemocy ze strony rówieśników, natknąć się na niewłaściwe i niebezpieczne dla jego psychiki treści internetowe, stać się ofiarą internetowego przestępcy lub po prostu wpaść w uzależnienie, które odbije się na jego zdrowiu i relacjach społecznych. Chcemy przekonać rodziców nawet małych dzieci, by poświęcili swoją uwagę ich bezpieczeństwu i od najmłodszych lat kształtowali w swoich dzieciach właściwe nawyki, pozwalające na konstruktywne korzystanie z potencjału Internetu. Mamy nadzieję że przedstawione tutaj informacje, pozwolą nam wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo nie tylko Uczniów, bo na niektóre z nich narażeni jesteśmy wszyscy. Szczególnie polecamy informacje dotyczące bezpieczeństwa dzieci w sieci, czyli kilka porad jak korzystać bezpiecznie z Internetu. Porad w bardzo ciekawej formie udziela nam sam popularny „Hołek” czyli Krzysztof Hołowczyc, który zaprasza nas wszystkich na wielki Rajd po… Sieci!!! Zapraszamy do zapoznania się również z Sieciakami, gdzie w formie fajnych gier można zapoznać się z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu.
CIEKAWE STRONY INTERNETOWE:
http://www.321internet.pl/
http://www.sieciaki.pl/
http://dzieckowsieci.fdn.pl/
http://fdn.pl/rodzice-kurs-e-learning-dziecko-w-sieci
http://dzieckowsieci.fdn.pl/owce-w-sieci
Bezpieczeństwo dzieci w Internecie:
4 rzeczy, które może zrobić rodzic Wykonaj poniższe kroki w celu zapewnienia Twojemu dziecku bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu.
Krok 1. Zdecyduj które witryny Twoje dziecko może odwiedzać, a których nie.
Dobrze jest odwiedzić kilka witryn przeznaczonych dla dzieci. Zwróć uwagę czy gromadzą dane osobowe. Przeczytaj politykę prywatności i jeśli się z nią nie zgadzasz, poszukaj podobnych witryn, które nie wymagają podawania danych osobowych.
Zablokuj nieodpowiednie treści
Jednym z najlepszych sposobów na ochronę przed nieodpowiednimi treściami jest blokada dostępu. Można to zrobić na kilka sposobów przy wykorzystaniu oprogramowania firmy Microsoft. Kontrola rodzicielska w Windows Vista i Windows 7. Systemy Windows 7 i Windows Vista zawierają komplet funkcji kontroli rodzicielskiej, które umożliwiają monitorowanie oraz nadzór nad tym, w jaki sposób dzieci korzystają z komputera jak również zapewniają im bezpieczeństwo w sieci. Więcej informacji znajdziesz w artykułach Kontrola rodzicielska w Windows 7 oraz Kontrola rodzicielska w Windows Vista.
Bezpieczeństwo rodzinne usługi Windows Live. To oprogramowanie pomoże Ci filtrować informacje w zależności od wieku dziecka. Możesz również ograniczyć wyniki wyszukiwania, zablokować określone witryny lub zezwalać na przeglądanie konkretnych witryn oraz kontrolować co Twoje dziecko robi w sieci. Ponadto możesz skorzystać ze wskazówek mówiących jak pomóc dzieciom w bezpieczny sposób z Internetu i jak rozmawiać z dziećmi na temat przeglądania nieodpowiednich treści w Internecie. Więcej informacji: Bezpieczeństwo rodzinne usługi Windows Live(j.ang).
Kontrola rodzicielska Xbox. Ustawienia filtra rodzinnego Xbox oferują kontrolę rodzicielską, która umożliwia ograniczenie dzieciom dostępu do nieodpowiednich gier i filmów DVD. Więcej informacji: Kontrola rodzicielska: ustawienia oprogramowania pomagające w zapewnieniu bezpieczeństwa dzieci.
Krok 2: Zwiększ bezpieczeństwo i prywatność
Poza zablokowaniem nieodpowiednich treści, dobrze jest zablokować strony i pobrane pliki, które mogą stanowić zagrożenie dla Twojego bezpieczeństwa i prywatności. Ustal limity pobierania plików. Darmowe gry, darmowa muzyka, animowane paski narzędzi i inne pobrane pliki mogą narazić Twój komputer na oprogramowanie szpiegujące lub inne niechciane oprogramowanie. Możesz powiedzieć swoim dzieciom, w zależności od ich wieku, żeby nie pobierały oprogramowania z nieznanych źródeł lub żeby prosiły Cię o pozwolenie zanim cokolwiek pobiorą. Może to zapobiec pojawieniu się niechcianego oprogramowania na Twoim komputerze. Dziecko może zupełnie przypadkowo zainfekować Twój komputer oprogramowaniem szpiegującym lub innym niechcianym oprogramowaniem. Niektóre popularne witryny dla dzieci mogą próbować umieścić na komputerze programy bez zezwolenia użytkownika. Aby tego uniknąć, kontroluj które witryny Twoje dzieci odwiedzają. Więcej informacji znajduje się w Kroku 3.
Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe i antyszpiegowskie jak na przykład Microsoft Security Essentials. Microsoft Security Essentials umożliwia wykrycie i usunięcie wirusów, programów szpiegujących i innego niechcianego oprogramowania. Użytkownicy systemu Windows 7, Windows Vista i Windows XP mogą pobrać takie oprogramowanie za darmo. Więcej informacji: Chroń swój komputer za pomocą Microsoft Security Essentials. Utwórz różne konta użytkownika. Windows 7, Windows Vista, oraz Windows XP pozwalają użytkownikom na utworzenie wielu kont na komputerze. Każdy użytkownik posiada swój własny profil, pulpit i folder Moje dokumenty. Możesz utworzyć dla siebie konto administratora a dla swoich dzieci utworzyć konta użytkownika standardowego. Konto administratora daje pełną kontrolę nad komputerem. Standardowi użytkownicy nie mogą zmienić ustawień systemowych ani instalować nowego sprzętu bądź oprogramowania, włącznie z większością gier, odtwarzaczy multimedialnych i komunikatorów. Dostosuj ustawienia bezpieczeństwa przeglądarki sieci Web. Możesz zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo dzięki przeglądarce sieci Web. Internet Explorer umożliwia kontrolę nad ustawieniami bezpieczeństwa i prywatności, pozwalając na przypisywanie witrynom poziomów bezpieczeństwa.
Krok 3: Kontroluj które witryny Twoje dzieci odwiedzają
Nie jesteś w stanie zawsze być przy swoim dziecku, kiedy korzysta z Internetu. Możesz jednak później sprawdzić, które witryny odwiedziło Twoje dziecko.
Przeglądając historię w przeglądarce Internet Explorer, możesz zobaczyć wszystkie witryny, które Twoje dziecko odwiedziło. Kliknij przycisk Historia na pasku narzędzi przeglądarki, aby zobaczyć historię przeglądania sieci Web. Bezpieczeństwo rodzinne usługi Windows Live(j.ang) i funkcje kontroli rodzicielskiej zawarte w systemach Windows 7 i Windows Vista mogą pomóc kontrolować jakie witryny Twoje dzieci odwiedzają. Więcej informacji znajdziesz w artykule Kontrola rodzicielska: ustawienia oprogramowania pomagające w zapewnieniu bezpieczeństwa dzieci.
Krok 4: Przypominaj dzieciom, żeby nie rozmawiały z obcymi
Pokoje rozmów, portale społecznościowe i komunikatory internetowe mogą stanowić dla dzieci świetny sposób na rozmawianie o swoich zainteresowaniach i poznawanie przyjaciół. Jednak anonimowy charakter Internetu może być zagrożeniem dla dzieci, które mogą stać się ofiarami oszustów i pedofili. Aby ograniczyć bezbronność swojego dziecka, naucz je jak zachować ostrożność, na przykład:
• Używaj tylko pierwszego imienia lub pseudonimu.
• Nigdy nie podawaj numeru telefonu ani adresu.
• Nigdy nie wysyłaj swoich zdjęć.
• Nigdy nie zgadzaj się na spotkanie z osobą poznaną przez Internet bez żadnego nadzoru.
Aby chronić swoje dziecko przed kontaktowaniem się z obcymi osobami za pomocą komunikatorów internetowych,
skonfiguruj tak swoje oprogramowanie, aby przyjmowało wiadomości tylko od zatwierdzonych osób.

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Galeria
Download
FAQ
Forum
Kontakt
Linki
Plan Wychowawczy Szkoły
Szkolny Program Profilaktyki
Aktywna edukacja
REKRUTACJA
BEZPIECZNY UCZEŃ
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 1,196,651 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie